Koncert: Filharmonie Bohuslava Martinů & Pavel Bořkovec Quartet

7. 12. 2024 • 19:30

program:

Jiří Teml: Koncert pro klarinet a orchestr (světová premiéra)
Josef Suk: Pohádka Op. 16
Bohuslav Martinů: Smyčcový kvartet s orchestrem H 207

Irvin Venyš klarinet
Pavel Bořkovec Quartet:
Ondřej Hás housle
Marek Blaha housle
Matěj Kroupa viola
Filharmonie Bohuslava Martinů
Štěpán Kružík dirigent

Slavnostní závěrečný koncert jubilejního ročníku uvede lyrickou pohádku, concerto grosso i světovou premiéru současného autora.
Koncert pro klarinet a orchestr zkomponoval Jiří Teml (*1935) v letošním roce a k novému dílu říká: „U klarinetu mne vždy přitahovali jeho rozsah, zvuková kompatibilita a barevnost i virtuózní artikulační možnosti.“

Sukova suita Pohádka, napsaná v letech 1899–1900 na žádost básníka Julia Zeyera k jeho scénické pohádce Radúz a Mahulena, patří ke zlatému fondu české hudby. Skladatel později proces komponování reflektoval tím, že: „Začala nejkrásnější léta mého života“, a nijak se netajil s tím, že si krásnou Mahulenu ztotožňoval se svou nevěstou, Dvořákovou dcerou Otilkou, kterou si několik měsíců před začátkem komponování vzal.

Koncert i jubilejní ročník festivalu uzavře velkolepý Smyčcový kvartet s orchestrem Bohuslava Martinů. Dílo po vzoru concerta grossa, ve kterém roli sólisty zastává smyčcový kvartet, Martinů dokončil ve Francii v červnu 1931 a premiéry dočkalo o rok později v Marseille. My jej uslyšíme v podání Pavel Bořkovec Quartet v doprovodu zlínské filharmonie.