Koncert: Koncert laureátů Soutěže 2021

10. 12. 2022 • 19:30

program:

Ludwig van Beethoven
Sonáta pro violoncello a klavír č. 4, op. 102
Bohuslav Martinů
Sonáta pro violoncello a klavír č. 2, H 286 
Bohuslav Martinů
Nové slovenské písně, H 126 (výběr) 
Wolfgang Amadeus Mozart
Duet Papagena a Papageny z opery Kouzelná flétna, KV 620
Viktor Kalabis
Lidská slova z cyklu Kolotoč života, op. 70
Wolfgang Amadeus Mozart
Duet hraběte a hraběnky z opery Figarova svatba, KV 492
Gioacchino Rossini
Largo al factotum z opery Lazebník sevillský
Gaetano Donizetti
Io son ricco e tu sei bella z opery Nápoj lásky

Vilém Vlček violoncello
Adam Klánský violoncello
Robin Červinek baryton
Ivana Pavlů soprán

Koncert vítězů loňského ročníku Nadace Bohuslava Martinů představí výkvět české školy violoncella a zpěvu. Mladí talentovaní umělci na začátku kariéry zahrají díla Bohuslava Martinů spolu se stěžejním repertoárem svých oborů.

Adam Klánský připravil Sonátu pro violoncello a klavír č. 4 Ludwiga van Beethovena. Skladatel věnoval skladbu hraběnce Marii von Erdödy, patronce a důvěrnici, na jejímž venkovském panství často pobýval. Byla to ona, kdo se zasloužil o skladatelovo existenční zajištění, když přiměla členy císařské šlechty, aby mu udělili doživotní rentu. Volnost tvorby umožnila skladateli překročit styl klasicismu až na práh romantismu, což je patrné také ve violoncellových sonátách.

Vilém Vlček zahraje Sonátu pro violoncello a klavír č. 2, kterou Martinů napsal v roce 1941. Právě připlul jako válečný uprchlík do New Yorku, kde začal komponovat novou hudbu – epickou, plastickou, citově zbarvenou, přehlednou. Sonáta je věnovaná Čechoameričanovi Franku Rybkovi, varhaníkovi a violoncellistovi, který skladateli během amerických začátků obětavě pomáhal.

Barytonista Robin Červinek zvítězil v kategorii zpěv. Porotu přesvědčil svým energickým provedením Martinů Nových slovenských písní a cyklu Kolotoč života Viktora Kalabise. Obě díla zazní společně s výběrem známých operních árií Giochina Rossiniho, Gaetana Donizettiho a Wolfganga Amadea Mozarta. V duetech z Figarovy svatby nebo Kouzelné flétny vystoupí spolu s ním sopranistka Ivana Pavlů.